Keramidų svarba odos priežiūros produktuose

Keramidų svarba odos priežiūros produktuose

Jaučiate, kad jūsų oda sausa, sudirgusi ir praradusi elastingumą, nepaisant drėkinamųjų kremų? Problema gali slypėti ne drėgmės, o lipidų trūkume. Šiame straipsnyje gilinamės į keramidus – esminius odos barjero statybinius blokus, ir paaiškiname, kodėl jie yra būtini norint išsaugoti sveiką ir atsparią odą.

Kas yra keramidai?

Keramidai yra lipidai (riebalai), randami odos ląstelėse ir sudaro iki 40% išorinio odos sluoksnio. Tai yra itin svarbus kosmetikos ingredientas, jei norima išlaikyti tinkamą odos drėgmės lygį ir atstatyti apsauginį odos barjerą. Odoje sumažėjus keramidų kiekiui, o tai dažnai nutinka odai senstant, ji gali išsausėti ir padidėja tikimybė atsirasti odos problemoms bei įvairiems odos sudirgimams. Keramidai, kaip aktyvusis ingredientas naudojami odos priežiūros produktuose, tokiuose kaip veido kremai, veido serumai bei veido tonikai.

Natūralūs vs. sintetiniai keramidai

Kosmetikos gamintojai naudoja įvairių tipų keramidus, tačiau kokie yra dažniausiai naudojami jūsų kosmetikos produktuose? Taigi, keramidai išskiriami į natūralius ir sintetinius. Natūralūs keramidai randami išoriniame odos sluoksnyje, taip pat gyvūnuose ir augaluose, pavyzdžiui, sojose. Sintetiniai keramidai yra pagaminti laboratorijoje ir vienas didžiausių privalumų yra tai, kad tokio tipo keramidai pasižymi didesniu stabilumu už natūralius keramidus. Dėl šios priežasties sintetiniai keramidai yra dažniau naudojami odos priežiūros produktuose ir yra lengvai pritaikomi kosmetikos formuluotėse.

Keramidai yra sudaryti iš medžiagos, vadinamos sfingozinu. Jis turi skirtingas formas, kurios jungiasi su kitomis riebalų rūgštimis ir taip sudaro keramidus. Atsižvelgiant į sfingozino formą ir jį jungiančią riebalų rūgštį, yra 12 keramidų tipų.

Dažniausiai naudojami keramidų tipai

  • Keramidas 1, dar vadinamas keramidu EOS
  • Keramidas 2, dar vadinamas keramidu NS arba NG
  • Keramidas 3, dar vadinamas keramidu NP
  • Keramidas 6-II, dar vadinamas keramidu AP
  • Keramidas 9, dar vadinamas keramidu EOP
  • Fitosfingozinas

Kodėl keramidai būtini jūsų odai?

Keramidai yra atsakingi už tinkamą odos apsauginio barjero funkciją ir padeda sumažinti vandens netekimą odoje. Dėl to oda yra apsaugota nuo kenksmingų išorinės aplinkos faktorių, o prarandant mažiau drėgmės, ji tampa elastinga ir mažėja smulkių raukšlelių gylis. Odai senstant, keramidų kiekis joje mažėja bei padidėja tikimybė pasireikšti atopiniam dermatitui, egzemai ir kitoms odos būklėms. Dėl šios priežasties esant odos sausumui, jautrumui ar siekiant kovoti su odos senėjimu, yra būtina naudoti kosmetikos produktus, kurių sudėtyje būtų keramidai. Sausos odos savininkėms vertėtų rinktis produktą, kurio sudėtyje būtų keramidas EOS, NP ir/arba AP arba tokį produktą, kurio sudėtyje būtų sfingozino ar fitosfingozino. Brandžios odos priežiūrai rekomenduojama derinti keramidus su kitais aktyviaisiais ingredientais, pasižyminčiais antioksidaciniu poveikiu bei tokiais kaip niacinamidas, retinolis, peptidai ar linolo rūgštis.

Apibendrinimas

Keramidai yra nepakeičiami odos priežiūroje, ypač jei jūsų oda sausa, jautri ar brandi. Jie veikia kaip cementas, stiprinantis odos apsauginį barjerą, sulaikantis drėgmę ir apsaugantis nuo išorinių dirgiklių. Įtraukdami produktus su keramidais į savo rutiną, investuojate į ilgalaikę odos sveikatą ir atsparumą.

Dažnai užduodami klausimai

Kas yra keramidai ir kodėl jie svarbūs odai?
Keramidai yra lipidai (riebalai), kurie sudaro iki 40% išorinio odos sluoksnio. Jie yra gyvybiškai svarbūs, nes padeda išlaikyti odos drėgmę ir atstato apsauginį odos barjerą, apsaugodami ją nuo išorės dirgiklių.
Kokia yra pagrindinė keramidų funkcija odoje?
Pagrindinė keramidų funkcija yra veikti kaip „cementas“ tarp odos ląstelių. Jie stiprina odos apsauginį barjerą, taip sumažindami vandens praradimą ir apsaugodami odą nuo kenksmingų aplinkos veiksnių.
Kuo skiriasi natūralūs ir sintetiniai keramidai kosmetikoje?
Natūralūs keramidai randami gamtoje (augaluose, gyvūnuose), o sintetiniai yra sukurti laboratorijoje. Kosmetikoje dažniau naudojami sintetiniai keramidai, nes jie yra stabilesni ir juos lengviau pritaikyti produktų formuluotėse.
Kokiems odos tipams ar problemoms esant ypač naudingi produktai su keramidais?
Produktai su keramidais ypač naudingi sausos, jautrios ar brandžios odos savininkams. Jie taip pat rekomenduojami, jei pasireiškia atopinis dermatitas, egzema ar kitos odos būklės, susijusios su pažeistu odos barjeru.
Kaip žinoti, ar man trūksta keramidų odoje?
Požymiai, kad odai gali trūkti keramidų, yra sausumas, sudirgimas, elastingumo praradimas ir padidėjęs jautrumas. Šie simptomai atsiranda, nes susilpnėjęs odos barjeras nebesugeba efektyviai sulaikyti drėgmės.