Visa tiesa apie SPF kremus.

Visa tiesa apie SPF kremus.

Nors SPF kremų istorija siekia beveik šimtmetį, daugelis vis dar klysta manydami, kad didesnis SPF skaičius reiškia dvigubai geresnę apsaugą. Tiesa yra kur kas sudėtingesnė. Šiame straipsnyje gilinamės į tai, ką iš tiesų reiškia SPF, kodėl svarbi plataus spektro apsauga ir kaip teisingai skaityti etiketes, kad išsirinktumėte efektyviausią produktą.

Kas yra plataus spektro apsauga nuo saulės?

Saulės apsaugos faktorius (SPF) yra matas, rodantis, kokią dalį saulės nudegimus sukeliančių UVB spindulių pasiekia odą. Pavyzdžiui, SPF 15 apsaugo nuo maždaug 93% UVB spindulių, o SPF 30 – nuo maždaug 97%. Tačiau SPF yra netobulas odos pažeidimų matas, nes nematomi odos pažeidimai ir piktybinės odos melanomos yra sukeliami ultravioletinių A (UVA) spindulių, kurie nesukelia nudegimų. Būtent todėl svarbu rinktis plataus spektro apsaugą, kuri saugo tiek nuo UVB, tiek nuo UVA spindulių.

SPF produktų žymėjimo apribojimai ir klaidinantys teiginiai

Tokio tipo produktų ženklinimo apribojimai taikomi dėl vartotojų painiavos dėl realaus apsaugos laipsnio. ES šalyse kremų nuo saulės etiketės gali rodyti ne didesnį nei SPF 50+. Be to, paplitęs klaidingas supratimas, kad apsauga nuo saulės yra tiesiogiai proporcinga SPF vertei. Tai nėra tiesa, nes, kaip minėjome, skirtumas tarp SPF 15 (93%) ir SPF 30 (97%) yra nedidelis. Be to, skirtingi apsauginiai filtrai turi skirtingą veiksmingumą prieš UVA ir UVB spindulius!

UVA apsaugos žymėjimas

ES šalyse UVA apsaugos faktorius turėtų sudaryti bent 1/3 SPF, kad būtų galima naudoti apsaugos nuo UVA ženklą (apskritime įrašytos raidės „UVA“). Apsaugai nuo UVA galima naudoti dvi sistemas: žvaigždučių vertinimo sistemą ir PA sistemą.

  • Žvaigždučių sistema: Vienos žvaigždutės produktai suteikia mažiausią UVA apsaugos santykį, o penkių žvaigždučių – aukščiausią.
  • PA sistema: PA+ atitinka mažiausią apsaugą, o PA++++ – aukščiausią, atitinkančią šešiolika ar didesnį PPD (Persistent Pigment Darkening) įvertinimą.

Apibendrinimas

Renkantis kremą nuo saulės, svarbiausia atkreipti dėmesį ne tik į SPF skaičių, bet ir į plataus spektro apsaugą, kuri saugo nuo abiejų tipų UV spindulių. Ieškokite produktų su UVA ženklu apskritime ir atsižvelkite į PA ar žvaigždučių vertinimo sistemas, kad užtikrintumėte visapusišką odos apsaugą nuo saulės daromos žalos.