Odos eksfoliacija yra ypač svarbi procedūra siekiant turėti švarią ir skaisčią veido odą. Šis procesas (eksfoliacija) gali padaryti stebuklus jūsų odai, tačiau labai svarbu suprasti, kaip ji veikia ir kaip ją teisingai atlikti!
Todėl aptarkime, kas vyksta odoje ląstelių lygmeniu ir kokie rezultatai laukia jūsų veido odos po eksfoliacijos.
Kas yra odos eksfoliacija?
Eksfoliacija – tai procesas, kurio metu pašalinamos negyvos odos ląstelės nuo viršutinio odos sluoksnio (stratum corneum). Mūsų oda nuolat atsinaujina, tačiau su amžiumi šis procesas intensyviai lėtėja ir negyvos ląstelės ima kauptis odos paviršiuje. Būtent todėl oda gali atrodyti papilkėjusi, poros ima kimštis ir galite jausti, kad oda tampa šiurkšti ir netolygi. Eksfoliacijos pagalba galime pagreitinti ląstelių atsinaujinimą! Dažnai juokaujame, kad odos eksfoliacija yra lyg ląstelių greitintuvas.
Kas vyksta odoje po eksfoliacijos ląstelių lygiu?
Tikriausiai jau žinote, kad mūsų oda sudaryta iš kelių sluoksnių. Ląstelių regeneracija prasideda gilesniuose epidermio sluoksniuose, o konkrečiai -bazaliniame sluoksnyje. Šiame sluoksnyje nuolat formuojasi naujos odos ląstelės, kurios palaipsniui kyla į paviršių. O tada, bėgant laikui šios ląstelės praranda savo gyvybingumą ir tampa tomis garsiosiomis negyvomis odos ląstelėmis. Taigi, jei šios ląstelės nėra tinkamai pašalinamos, jos gali sukelti porų užsikimšimą, odos nelygumus ir netgi priešlaikinius odos senėjimo požymius. Eksfoliacija padeda pašalinti šias negyvas ląsteles, leisdama daug greičiau susiformuoti naujų ląstelių sluoksniui!
Eksfoliacijos rūšys
Yra du pagrindiniai eksfoliacijos tipai: mechaninė ir cheminė eksfoliacija.
Mechaninė eksfoliacija: tai procesas, kai naudojamos įvairios fizinės priemonės (šveitikliai su smulkiais grūdeliais arba specialūs įrankiai, pavyzdžiui, šveičiamieji šepetėliai, ultragarso mentelės ar pan.) norint pašalinti negyvas odos ląsteles. Mechaninė eksfoliacija gerai tinka tiems, kurie turi riebesnę ar mišrią veido odą, tačiau labai jautriai ar probleminei veido odai tokia eksfoliacija netinka.
Cheminė eksfoliacija: tokia eksfoliacija yra peremta rūgščių, tokių kaip alfa hidroksi rūgštis (AHA) ir beta hidroksi rūgštis (BHA), naudojimu šveitimo metu. AHA (glikolio rūgštis arba pieno rūgštis) veikia odos paviršiuje, pašalindama negyvas ląsteles ir skatindama ląstelių atsinaujinimą, o BHA (salicilo rūgštis) įsiskverbia giliau į poras ir idealiai tinka riebiai, spuoguotai odai.
Rezultatai po eksfoliacijos
Tinkamai atlikta eksfoliacija suteikia daugybę privalumų:
- Lygesnė ir skaistesnė veido oda.
- Mažesnės poros: cheminė eksfoliacija su BHA rūgštimis padeda sumažinti porų užsikimšimą.
- Geresnis kitų produktų įsisavinimas: pašalinus negyvas odos ląsteles, kitos odos priežiūros priemonės daug lengviau įsiskverbia į odą ir veikia daug efektyviau!
- Mažiau matomi senėjimo požymiai: reguliari eksfoliacija skatina kolageno gamybą ir padeda mažinti smulkias raukšleles.
Kaip dažnai reikėtų eksfoliuoti odą?
Eksfoliacijos dažnumas priklauso nuo jūsų odos tipo:
- Riebi oda: eksfoliaciją galima atlikti maždaug 2-3 kartus per savaitę, ypač rekomenduojame naudoti chemines rūgštis, tokias kaip BHA.
- Sausa ar jautri oda: tokią odą rekomenduojame eksfoliuoti ne dažniau kaip 1-2 kartus per savaitę, naudojant švelnesnes priemones, tokias kaip AHA rūgštys ar šveitiklius su fermentais, tokiais kaip papainas ar bromelainas.
- Mišri oda: tokiai odai svarbiausia atrasti tinkamą balansą! Kombinuokite mechaninę ir cheminę eksfolijaciją ir stebėkite savo odos reakciją.
Odos eksfoliacija yra esminis žingsnis odos priežiūros rutinoje. Pašalinus negyvas odos ląsteles, daug greičiau atsinaujina odos ląstelės ir taip pagerėja bendra odos būklė. Tačiau svarbu savo odą eksfoliuoti atsargiai, atsižvelgiant į jos tipą ir dabartinę būklę.
Kitame įraše aptarsime, kaip teisingai eksfoliuoti aknės, rožinės ar pigmentacijos pažeistą veido odą ir pasidlainsime produktų rekomendacijomis!