Jei ieškote vieno ingrediento, galinčio išspręsti daugybę odos problemų – nuo papilkėjusio tono iki pirmųjų raukšlių – atsakymas yra vitaminas C. Šis galingas antioksidantas yra dermatologų ir odos priežiūros ekspertų pripažintas kaip vienas svarbiausių elementų siekiant sveikos ir jaunatviškos odos. Šiame straipsnyje atskleisime 8 pagrindines priežastis, kodėl vitamino C serumas turėtų tapti jūsų kasdienės rutinos dalimi.
1. Skaistina odą ir mažina pigmentines dėmes
Vitaminas C padeda sumažinti hiperpigmentaciją – jis stabdo melanino gamybą odoje. Hiperpigmentacija (įskaitant saulės sukeltas rudas dėmes, amžiaus dėmes ir melazmą) atsiranda dėl padidėjusios melanino gamybos ir gali atsirasti vietose po sugijusių spuogelių.
Faktas: vitaminas C stabdo melanino sintezę, slopindamas fermento, žinomo kaip tirozinazė, aktyvumą.
2. Skatina kolageno gamybą
Kolagenas yra natūraliai organizme esantis baltymas, kurio kiekis odoje laikui bėgant mažėja. Mažėjant kolageno kiekiui, atsiranda smulkios raukšlelės ir sumažėja odos elastingumas. Vitaminas C yra gerai žinomas dėl gebėjimo skatinti kolageno sintezę odoje – iš tiesų, kolageno sintezė negali vykti be vitamino C!
Faktas: vitaminas C yra būtinas kofermentas dviem fermentams, reikalingiems kolageno sintezei: prolilhidroksilazei ir lizilhidroksilazei.
3. Mažina paraudimą ir ramina odą
Vitaminas C taip pat veikia kaip priešuždegiminis agentas ir ramina odos sudirgimus bei mažina patinimą. Jo priešuždegiminis veikimas gali padėti neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie sukelia oksidacinę žalą, ir optimizuoti imuninę sistemą, kad būtų išvengta uždegiminės imuninės odos reakcijos.
4. Apsaugo odą nuo saulės daromos žalos
Pernelyg didelis oksidacinio streso poveikis, atsiradęs dėl saulės UV spindulių, yra susijęs su sumažėjusiu vitamino C kiekiu odoje. Saulės žalą sukelia laisvieji radikalai. Vitaminas C yra turtingas antioksidantų, kurie apsaugo sveikas odos ląsteles, „dovanodami“ šiems laisviesiems radikalams elektroną ir padarydami juos nekenksmingus.
5. Drėkina odą ir stiprina jos barjerą
Magnio askorbilfosfatas, kitas vitamino C darinys, turi drėkinamąjį poveikį odai. Jis sumažina transepiderminio vandens netekimą (TEWL), todėl oda daug efektyviau išlaiko drėgmę. Pasak 2019 metų tyrimo, antioksidantinis serumas, turintis ferulo rūgštį ir vitaminą C, sumažino TEWL net 19% ir pagerino apsauginio odos barjero funkciją!
6. Mažina tamsius ratilus po akimis
Vitaminas C gali padėti sumažinti ir suvienodinti odos toną po akimis, todėl tamsūs ratilai tampa mažiau pastebimi.
7. Padeda palaikyti odos elastingumą
Skatindamas kolageno gamybą, vitaminas C tiesiogiai prisideda prie odos stangrumo ir elastingumo palaikymo, todėl oda atrodo jaunatviškesnė.
8. Skatina žaizdelių gijimą
Dėl savo vaidmens kolageno sintezėje ir priešuždegiminių savybių, vitaminas C gali padėti greičiau gyti smulkioms žaizdelėms ar po spuogų likusiems pažeidimams.
Svarbūs patarimai: kaip naudoti ir ko saugotis?
Vitaminas C yra saugus visiems odos tipams, tačiau didesnės koncentracijos (virš 20%) gali sukelti sudirgimą. Kosmetikos produktuose dažniausiai naudojama nuo 5% iki 20% koncentracija. Šis ingredientas saugus naudoti kartu su AHA/BHA rūgštimis ar retinoliu, jei šie ingredientai naudojami skirtingu paros metu.
Būtinai tikrinkite savo produktų su vitaminu C galiojimo terminą! Jei produktas patamsėjo ar įgavo aštrų kvapą - vitaminas C tikriausiai oksidavosi. Nors produktas vis dar saugus naudoti, jis nebeturės tos pačios naudos jūsų odai. Jei jūsų oda ypač jautri, venkite produktų su L-askorbo rūgštimi ir rinkitės švelnesnius darinius, pavyzdžiui, 3-o-etilaskorbo rūgštį.